porada prawna
maseczki
na sesji?
WIEDZA
pandemia
Ostatnio zauważyłem na facebookowej tablicy wysyp ogłoszeń od lokalnych fotografów o wznowieniu działalności związanej z fotografią okolicznościową. Ciekawa sprawa. Trwa taka kampania dezinformacyjna, żeby nie powiedzieć burdel medialny, że tak w zasadzie… NIC NIE WIADOMO NA PEWNO 😮 To można robić zdjęcia bez masek, czy nie można? W sumie kto miałby nas złapać w lesie czy na łące? Ale jednak lepiej nie ryzykować. Jestem człowiekiem odpowiedzialnym i nie wyobrażam sobie, że mógłbym narazić mojego klienta na, po pierwsze, nieprzyjemności związane z prawem lub, co gorsza, na utratę zdrowia lub życia. Do tego dochodzi fakt, że często fotografuję ludzi z dziećmi. Postanowiłem dowiedzieć się na 100% jak to jest z tymi maskami i zakazami. Zaprosiłem do wyrażenia opinii
aplikantkę radcowską Małgorzatę Michałowską z Gdańska.
Powiedz nam, proszę, jak to jest z tym zasłanianiem twarzy? Czy jadąc na sesję zdjęciową z moim zleceniodawcą powinniśmy się zabezpieczać i zasłaniać twarz? Co ze zdjęciami np. narzeczeńskimi?
Epidemia koronawirusa przyniosła nam nie tylko strach o zdrowie i życie, ale także niepewność co do stabilności własnych dochodów. Dotyczy to zarówno pracowników, jak i osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Fotografowie stracili możliwości zarobkowe związane z odwołanymi imprezami masowymi oraz przełożonymi ślubami. Częste zmiany w prawie pogłębiają tę niepewność, zwłaszcza, że wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Niektóre z wprowadzanych ograniczeń dotyczą również usług świadczonych przez fotografów. Obecnie kwestię zakazów prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej, ograniczeń w przemieszczaniu się oraz nakazu noszenia maseczek w określonych sytuacjach reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 poz. 792).
Rozporządzenie to uchyliło poprzednie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. 2020 poz. 697), które w międzyczasie było jeszcze uzupełniane kolejnym rozporządzeniem z 26 kwietnia 2020 r. Zgodnie z aktualnymi doniesieniami medialnymi ograniczenia mają być zdejmowane stopniowo, a maseczki mogą z nami pozostać przez dłuższy czas. Warto zatem podsumować aktualną sytuację fotografów świadczących zarobkowo usługi fotograficzne z udziałem modeli. Rozporządzenie z 2 maja 2020 r. wprowadza ograniczenia w prowadzeniu określonych rodzajów działalności gospodarczej poprzez wymienienie tych rodzajów działalności wraz z ich kodem PKD. Wśród ograniczeń tych nie wymieniono kodu 74.20.Z obejmującego działalność fotograficzną (zarówno usługi fotograficzne w określonym zakresie jak i obróbkę materiałów fotograficznych). Co do zasady wykonywanie zarobkowych sesji przez fotografów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie zostało więc zakazane i można świadczyć takie usługi.
Fotografów i modeli obowiązują jednak inne obostrzenia takie jak ograniczenie sposobu przemieszczania się oraz nakaz zakrywania ust i nosa. W przypadku przemieszczania się pieszo należy pamiętać o zachowaniu odległości nie mniejszej niż 2 metry (nie dotyczy osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie czy też osób sprawujących opiekę nad dzieckiem do lat 13 lub osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie). W przypadku przemieszczania się środkami publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym środkiem lub pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.
Do odwołania należy zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego w następujących sytuacjach:
w środkach publicznego transportu zbiorowego;
w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
w miejscach ogólnodostępnych, w tym:
a. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, ogrodów zabytkowych, plaż, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
b. w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny,
c. w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach),
d. na terenie nieruchomości wspólnych tj. gruntów oraz części budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli czy użytkowników lokali.
Od powyższego nakazu istnieje kilkanaście odstępstw. Pełna lista aktualnych zasad i ograniczeń opublikowana została pod adresem https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. Niektóre wyjątki od nakazu zakrywania ust i nosa będą miały znaczenie dla pracy fotografa. Po pierwsze obowiązku zakrywania ust i nosa nie mają osoby przebywające na terenie lasu (oprócz parkingów leśnych). Po drugie odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku świadczenia danej osobie usług, jeżeli jest to niezbędne do ich świadczenia. Wyjątek ten będzie miał zastosowanie do modela, na rzecz którego fotograf świadczy usługi, jeżeli przeprowadzenie sesji bez odkrycia ust i nosa jest niezbędne. Jeśli zaś chodzi o fotografa to obowiązku zakrywania ust i nosa nie mają osoby wykonującej czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w zakładach pracy, budynkach użyteczności publicznej, obiektach handlowych i usługowych czy też targowiskach i straganach, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania. Fotograf wykonujący sesję fotograficzną z udziałem modela świadczy jednak bezpośrednią obsługę klienta, a zatem musi zakrywać usta i nos (chyba że występują w danej sytuacji inne wyjątki jak np. przebywanie na terenie lasu lub stan zdrowia).
No i chyba wszystko jasne 🙂 . Dziękuję w imieniu swoim i wszystkich moich klientów oraz czytelników za (jak zawsze) fachową pomoc i poradę 🙂 Mam nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie i jeszcze znajdę jakieś problemy do wyjaśnienia 🙂 Pozdrawiam gorąco!
KADRY Z NIEBA
kAdry z nieba Hubert Stojanowski WYWIADkrajobrazy z powietrza Dzisiaj chciałbym przedstawić dosyć złożony problem. W swoich poczynaniach fotograficzno-filmowych bardzo zależy mi na pokazaniu autentyczności. Lubię nie tylko widzieć ale i czuć to co uwieczniam na...
FOTOGRAFIA POD WODĄ
fotografia pod wodą Łukasz drucis WYWIADpodwodny świat W przypadku Łukasza połączenie pasji fotografowania i nurkowania dało niezwykłe efekty. Śledzę jego "karierę" prawie od początku i muszę przyznać, że jego ciągły progres mnie zaskakuje. Kiedy oglądam jego...
KOSZT SESJI
przejrzyste zasady koszt sesji wiedza co ma wpływ na cenę sesji? Na wstępie chciałbym zauważyć, że na cenę sesji składa się wiele czynników. Nie tak dawno zdecydowałem się na publikację moich prac w mediach społecznościowych. Zacząłem dostawać od Was wiadomości...